logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ

ZŠ a MŠ LažánkyZákladní a mateřská škola Lažánky

Ředitel: Mgr.Jaroslav Ševčík
Lažánky 59, 664 71

IČO: 70 99 12 19

Úřední deska: ZŚ a MŠ Lažánky....zde.

Pověřenec GDPR :
DSO Tišnovsko 
Radniční 14, 666 01 Tišnov
e-mail : gdprzavinacdsotisnovskoteckacz
Kontaktní osoba :
od 1.1.2019: Ing. David Lacina, tel. 605 851 345
 
Základní škola    1.-4.ročník, dvoutřídní
učitelé: Prom.ped.Jaroslav Ševčík ,Mgr.Jana Ševčíková, Mgr.Ivona Tichá
Tel: 774 466 296
Tel. školní jídelna: 549 420 037  
E-mail: zs.lazanky@seznam.cz
Projekt EU Peníze školám (zpráva zde, leták zde. foto zde.)Projekt EU penize školám
Fotodokumentace budova ZŠ.
Fotodokumentaci akcí pro děti s dětmi ZŠ.

Budova ZŠ

Školní družina 1.-4.ročník 

Budova Školní družiny 

 
Mateřská škola    jednotřídní
Tel: 601 546 712
Tel. školní jídelna: 549 420 037   
E-mail: mslazanky@seznam.cz 
Fotodokumentace budovy MŚ.
Fotodokumentaci
akcí pro děti a s dětmi v MŠ.

MŠ

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (17.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2022

Zpravodaj za uplynulý rok 2022: slovo starosty a co vše se vaší obci událo, najdete zde.    

Kulturní kalendář za rok 2022 najdete zde. 

8. prosince pro své členy místní svaz seniorů v restauraci U Oratorů Vánoční posezení s J.Helánem.  Fotogalerie zde. 

26. listopadu se konalo Rozsvěcování vánočního stromu na návsi, které se stalo již krásnou adventní tradicí i u nás v Lažánkách. Letos v programu vystoupili žáci ZŠ Lažánky a mladí trumpetisti, v obsazení chlapců nejen z Lažánek ale i z okolních obcí. Nechybělo malé teplé občerstvení. Fotogalerie zde. 

5.listopadu proběhla ve spolupráci s SDH Lažánky a spoluobčany výsadba Výsadba švestek, hrušní a třešní v okolí Lažánek kolem polních cest v katastru obce. Každoroční obnova alejí se stala již pravidelnou podzimní akcí v naší obci. Tentokrát dokončena obnova aleje na Padělkách až na Doliny, kde bylo vysazeno 50 ks švestek odrůdy Haganta. Na Vrškách bylo pak vysazeno 6 ks hrušní odrůdy Lucasova a 22 třešní Kordia. Jedná se o odrůdy vhodné pro naši oblast a odolné vůči chorobám. Vykácení zbytků původního stromořadí, likvidaci náletů, přípravu stanovišť a následné zalévání provádí SDH Lažánky. Fotogalerie zde.  

26. října pořádala Krojovaná chasa z.s. a ZŠ a MŠ Lažánky Podzimní výstavu dýní na návsi před obecním úřadem. Akce byla pořádána již druhým rokem a vzhledem k úspěšnosti se zdá, že naše obec bude obohacena do dalších let o krásnou podzimní tradici. Fotogalerie zde. 

2. října pořádala TJ Lažánky z.s. Bramboriádu a drakiádu u myslivecké chaty na Horce. K akci přálo krásně větrné počasí, takže se lítalo drakům jako v pohádce.  Fotogalerie  zde.

10.-11. září pořádala TJ Lažánky z.s. Babské krojované hody a k poslechu i tanci vyhrávala dechová hudba LácarankaFotogalerie zde. 

8. září pořádal svaz seniorů Zájezd po stopách Napoleonova triumfu dále do Slavkova a na Mohylu míru.  Fotogalerie zde.  

25. srpna pořádal pro své členy místní svaz seniorů Rozloučení s létem u myslivecké chaty na Horce. K příjemnému posezení vyhrávala country kapela.  Fotogalerie zde. 

3. září se konal Dětský den s hasiči se soutěží Sborů dobrovolných hasičů v požárním útoku na fotbalovém hřišti v Deblíně.  Za SDH Lažánky soutěžilo naše zásahové družstvo a ukázku historického zásahu včetně historického vozidla Tatra 805 předvedli členové našeho sboru. V soutěži se naše zásahové družstvo  umístilo na hezkém 4.místě,  předvedení historické techniky a historického požárního útoku mělo také velký úspěch. Akce měla velký úspěch a pobavila jak děti, tak i ty starší. Fotogalerie zde (nafotil a dodal Matouš Bárta) 

Ve dnech 2. - 8. července pořádala TJ Lažánky z.s. ve Skryjích Letní dětský tábor a to již 9. rokem. Tentokrát 43 dětí putovalo po krásách České republiky. Fotogalerie zde.  

23. června pořádal místní svaz seniorů Zájezd do Kostelce nad Orlicí a do Krajky ve Vamberku. Fotogalerie zde. 

Ve dnech 11. - 12. června pořádala  Krojovaná chasa Lažánky z.s. a Obec Lažánky Krojované hody na slavnost Nejsvětější Trojice, které je náš místní kostel zasvěcen. K poslechu a tanci vyhrávala dechová kapela Miločanka. Fotogalerie zde. 

19. května pořádal místní svaz seniorů Zájezd na hrad Sovinec a do arboreta Makču Pikču. Fotogalerie zde.

8. května v zasedací místnosti OÚ se konalo tradičně na Den matek Vítání občánků narozených v roce 2021. Do života naší obce bylo přivítáno šest dětí: tři děvčátka a tři chlapci. V kratičkém programu vystoupili žáci naší základní školy a hudební doprovod zajišťoval slečna Nella Jebáčková. Fotogalerie zde.  

29.dubna se lažánecké mažoretky zúčastnily Taneční přehlídky, která se konala v Nedvědici. Za naši obec se zúčastnily se všechny tři skupiny mažoretek a předvedly svá vystoupení ve čtyřech krátkých choreografiích. Fotogalerie zde. 

24. dubna pořádala tělocvičně TJ Lažánky Tělovýchovnou akademii v místní tělocvičně. Fotogalerie zde. 

17. dubna pořádala TJ Lažánky u myslivecké chaty na Horce Putování za velikonočním zajíčkem, kterému se již mnoho let těší mnoho dětí i rodičů.  Fotogalerie zde. 

7. dubna pořádal svaz seniorů Jarní posezení a výroční členskou schůzi pro své členy. V programu nechybělo nejen občerstvení, ale i kulturní překvapení v podání oblíbeného Jiřího Helána. Fotogalerie zde. 

Od 11.března - 22.dubna  bylo formou finančního příspěvku do charitativních pokladniček umístěných  u nás v Lažánkách na OÚ, poště a v prodejně potravin Na pomoc Ukrajině vybráno celkem 4 750,-kč. Pořadatelem této sbírky byla Oblastní charita Tišnov.  

1. března byla omezení, vyplývající z protiepidemických opatření vlády, v počtu návštěvníků všech hromadných akcích zrušena. Na sportovní, kulturní i jiné akce tak opět mohl plný počet lidí. Tím se i naší obci začal vracet sportovní, kulturní i společenský život do normálních kolejí. 

 26. února pořádala TJ Lažánky Ostatky ? letos tak trochu tradičně i netradičně a to tedy  pouze průvodem masek po vesnici... bez tradiční ostatkové večerní zábavy a bez tradičního pochovávání basy (z důvodu doznívající epidemiologické situace Covid-19). Akci naštěstí přálo počasí a též skvělá atmosféra masek. Více ve fotogalerii zde. 

Ve čtvrtek 24. února 2022 ráno, zahájila Ruská federace invazi na Ukrajinu. Vladimir Putin v předtočeném projevu vysílaném krátce před čtvrtou hodinou ranní (SEČ) uvedl, že Rusko zahájilo ?speciální vojenskou operaci s cílem demilitarizace a denacifikace Ukrajiny?. Krátce po tomto projevu překročily složky ruské armády na několika místech, mimo jiné z běloruského území a z poloostrova Krym, ukrajinské hranice. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v zemi obratem vyhlásil válečný stav.  Citace ze stránek Wikipedia:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%
C4%8Casov%C3%A1_sa_rusk%C3%A9_invaze_na_Ukrajinu_(2022) 

1. února byl zahájen Monitoring kvality ovzduší v blízkosti Základní školy v Lažánkách. V naší obci bude v následujícím období prováděn podrobný monitoring kvality ovzduší a vyhodnocení koncentrací polycyklických aromatických uhlovodíků. Měření se budeme provádět v průběhu dvou topných sezón (zima) a jedné sezóny netopné (léto). Čistota ovzduší je jedním z nejvýznamnějších faktorů, které mají vliv na kvalitu života. Největší podíl na znečištění ovzduší má vytápění domácností, kdy se do ovzduší dostává mimo jiné benzo[a]pyren, který je prokázaným karcinogenem pro člověka. Další podrobnosti o monitoringu jsou uvedeny na webových stránkách www.monitoringpau.cz. 

Plesová sezona i v letošním roce byla poznamenána stále vládními nařízeními Covidem-19 a žádný z plesů se v naší obci nekonal. 

8. a 9. ledna se konala v naší obci Tříkrálová sbírka: v sobotu 5. ledna v osadě Holasice koledníci vybrali do kasiček 5 400,-Kč  a v neděli  9.ledna po obci v Lažánkách koledníci vybrali 39 996,-Kč. Celý výtěžek 45 396,-Kč byl zaslán na Oblastní charitu Tišnov. Všem velice děkujeme. 

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky