logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (21.06.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2007

Zimní pohledy - krásu a kouzlo zimy z konce tohoto roku v naší vesnicí nejdete v fotodokumentaci zde. 

Důchodcovské rozloučení se starým rokem: uspořádal Svaz důchodců v Lažánkách v pátek 28.12. 2007 v 18,00 hod. v sále hotelu Vyhlídka. K poslechu a tanci vyhrávala kapela Kvasarka. V programu vystoupily nejmladší a střední mažoretky z Lažánek. Fotodokumentace bude dodána.

Vánoční turnaj ve stolním tenise: se již tradičně konal 26.12. 2007 v místní tělocvičně. Soutěžilo se v kategorii mladší a starší žáci a žákyně a v kategorii mužů a žen. Výsledky vánočního turnaje:Žáci mladší: 1. místo – Filip Hloska, 2. místo – Aleš Galla, 3. místo – Tomáš Urbánek, 4. místo – Lenka Jebáčková, Starší žáci: 1.místo – Ivana Brandštettrová , 2. místo – Veronika Jebáčková , 3. místo – Adam Filípek , Muži dvouhry: 1. místo – Miloš Blažek, 2. místo – Milan Těžký, 3. místo – Robert Nečas, 4. místo – Pavel Urbánek, Muži čtyřhry: 1. místo – Pavel Urbánek – Miroslav Burian, 2. místo – Milan Těžký – Martin Galla, 3. místo – Lubomír Burian – Tomáš Brandštettr ,   4. místo – Jiří Perka – Martin Hloska. Více prozradí fotodokumentace zde. 

Živý Betlém: 25.12. 2007 uspořádala v naší obci na dětském hřišti Ochotnická scéna Lažánek. Úžasnou vánoční atmosféru v obci navodilo představení živého betlému, které pod širým nebem v areálu dětského hřiště sehrála na Boží hod vánoční lažánecká omladina, sdružená do Ochotnické scény Lažánky. Oživlý biblický příběh o narození Ježíše Krista podbarvený bíle ojíněnými stromy, atraktivními kostýmy, rekvizitami, profesionálním osvětlením a ozvučením (vše realizováno ve vlastní tvůrčí režii, na financování se podílela obec Lažánky a několik místních sponzorů), se zapáleným přednesem melodických písní z vlastní autorské dílny mladých nadšenců, to vše připravilo divákům nezapomenutelný zážitek. Přihlížející veřejnost (nechyběli ani diváci přespolní) neskrývala obdiv a nadšení dávala najevo spontánním potleskem, přerušujícím jednotlivé výstupy. Poněvadž nechyběl ani stánek s občerstvením, většina přítomných využila příležitosti k příjemnému setkání s přáteli při vánočním punči a medovině. Nikdo nelitoval, že se nechal vytáhnout z tepla domova do mrazivého podvečera a všichni se shodli na tom, že nezkušení mladí průkopníci svou premiéru zvládli na jedničku. Pevně doufáme, že z nápadu na zpestření svátků se do budoucna stane tradice, která nám bude opakovaně připomínat, že symbolem českých vánoc není Santa Claus se sobím spřežením, ale koledy, betlém a Ježíšek......Celou vánoční atmosféru pěkně zachytila fotodokumentace zde. 

Vánoční besídka: se konala v neděli 16.12. 2007 v sále hotelu Vyhlídka a uspořádala ji ZŠ, MŠ a farnost Lažánky.  Na besídce vystoupily děti ze školky a z místní základní školy s velmi pěkným programem vánočních a zimních písniček. Nechyběla ani pohádka Trautenberk v podání několika „herců“ naší lažánecké farnosti. V závěru besídky byly všechny děti  odměněny z rukou Trautenberka čokoládovou sladkostí, kterou zakoupila Obec Lažánky. Zajisté tento velmi pěkný vánoční program příjemně navodil nejen 3. adventní neděli, ale i blížící se jedny z nejkrásnějších svátků v roce – vánoce. Fotodokumentaci najdete zde.  

Čertovské hrátky na faře: Letošní mikulášské besídky, kterou pořádalo farní společenství dětí a mládeže Sluníčko, se v Lažánkách ujali samotní čerti . Ti dětem na faře připravili „ čertovské hrátky“. Kromě soutěžení na jednotlivých čertovských disciplinách čekalo letos na děti i jedno velké překvapení přímo v kapli kostela. Loutkové představení několika klasických pohádek v podání anděla a pekelného čerta vyvolávalo úsměvy na tváři nejen těm nejmenším dětem, ale i doprovázejícím rodičům či prarodičům. Vždyť kdo by se nezasmál pohádce, kdy například v Karkulce vlka „ sežral“ čert, kdy v Perníkové chaloupce čert unesl ježibabu a Šípkovou Růženku přijel políbit princ na žirafě? Tím ,však besídka nekončila. V 18,00 hod. následovala dětská mše svatá a v jejím závěru se děti dočkaly  i slibovaného Biskupa Mikuláše, který si poradil skvěle i s těmi největšími uličníky. Přinesl jim totiž nadílku z brambor, mrkve a petržele. Ale protože to byl opravdový Mikuláš, nakonec nadělil všem i těm uličníkům sladkou odměnu.Více o čertovských hrátkách na faře a celé mikulášské besídce napoví fotodokumentace zde.

Adventní posezení: Základní škola v Lažánkách uspořádala v pátek 30. listopadu v odpoledních hodinách adventní posezení,na kterém vystoupili žáci  s velmi pěkným  pásmem písniček, básniček a kratičkou pohádkou. Celé adventní posezení bylo již tradičně ukončeno malou dílničkou v přízemí školy, kdy si nejen děti, ale i přítomní rodičové a prarodičové mohly udělat klasický adventní věneček. Že se adventní posezení vydařilo, ukazuje naše fotodokumentace zde

Svatomartinský průvod: V pátek 9.listopadu uspořádala ZŠ v Lažánkách již tradiční Svatomartinský průvod.Na dětském hřišti žáci ZŠ zahájili tento program písničkami a kratičkými obrazovými příběhy ze života sv. Martina. Poté se velcí i malí ( akce se zúčastnilo kolem 130 občanů) s lampiony vydali průvodem přes vesnici na Horku. Zde na děti čekal nejen „sv. Martin“, ale i košíky plné perníčků a horký čaj. U ohýnku si mohly děti opéct buřta. Slíbené sněhové nadílky místním „sv. Martinem“ se Lažanské děti dočkaly hned druhý den ráno v sobotu a ani neděle - svátek sv.Martina, se letos doopravdy zahanbit nenechala a nadělila sněhu téměř požehnaně (naměřeno přes 20cm sněhu). Více prozradí bohatá fotodokumentace zde.

Anketa Strom Tišnovska: Ekoporadna Tišnovsko u příležitosti oslav "Dne stromů" uspořádala ve dnech 20. a 21.10. 2007 anketu Strom Tišnovska 2007. Do ankety bylo letos přihlášeno 35 stromů - kandidátů a to z celého Tišnovska. V anketě Strom Tišnovska 2007 byly nominovány i dva stromy z Lažánek - jeřáb břek u staré vápenky, který se v této anketě umístil na 8. místě a mladá lípa u naší fary, která obsadila krásné 10. místo.  Jeřáb břek u staré vápenky zaslala do ankety Obec Lažánky- foto zde. Lípu u naší fary do ankety zaslala Marcela Petrášová - foto zde.

Švestková a školní alej: 25. října se uskutečnila v naší obci nová výsadba švestkové aleje a to směrem ke kamenolomu a k fotbalovému hřišti. Akce se zúčastnil lažánecký sbor dobrovolných hasičů spolu se zaměstnanci OÚ a zasadili zde 40 švestek. Také ve školní aleji  na Padělkách směrem na Malnou probíhala výsadba dalších 10 ovocných stromů. Zúčastnili se jí žáci naší ZŠ s rodiči a do původní aleje, která zde byla vysazena na jaře 2006, dosadili 6 třešní a 4 jeřáby. Tato akce byla dotována z  NADACE PARTNERSTVÍ z programu grant STROM ŽIVOTA.  Více prozradí fotodokumentace školní aleje zde.a fotodokumentace švestkové aleje zde.

Rekonstrukce tělocvičny byla koncem října dokončena.Jednalo se o rozsáhlejší akci, která byla zahájena v srpnu letošního roku opravou střechy  přilehlé části budovy sociálního zařízení a zadního přístavku o výměře cca 175 m2.  Součástí oprav bylo i přistavění  římsy ve vstupní části budovy. Byly vybudovány nové nástupy a schody do hlavních a bočních dveří nářaďovny. Tyto práce včetně nového zateplení čelní fasády, klempířských, stavebních a řemeslných prací (zbudování vstupních dveří s přístřeškem, dláždění aj.) zajistila firma J. Mašek a  J. Brychta. Byla také vyměněna nejen  okna v této části opravované tělocvičny, ale i v přilehlých budovách na nádvoří OÚ. Opravy prospěly ke zkvalitnění sportovního a kulturního života v obci. Více prozradí fotodokumentace prací zde.  

Oprava chodníků kolem kostela a fary: V polovině září se započala realizace další neinvestiční akce - oprava chodníků, vstupu do kostela a fary a oprava komunikace v okolí kostela.Tato akce včetně opravy vchodu tělocvičny byla dokumentačně připravena společně s ing. Arch. Knoppem. Na základě posouzení cenové nabídky, byla vybrána firma MIKO Neslovice, která realizuje práce tohoto druhu v naší obci jž 9.rok. O kvalitě a výsledku práce se již můžete dnes přesvědčit v naší fotodokumentaci zde.

Generální oprava: budovy – kabiny a klubovny na fotbalovém hřišti se v letošním roce podrobily generální opravě a to tak, aby bylo možné vše do konce tohoto roku zkolaudovat. Došlo ke změnám v projektu a to v jiném řešení realizace schodiště, kde namísto zděné podesty bylo navrženo hliníkové schodiště s dvojím nástupem. Výroba a instalace schodiště a 18.ks mříží zrealizovala firma „Sokol“ Veverská Bítýška. Dále byla provedena výměna 18 ks. oken a byly zde realizovány pohledy nad terasou z umělé hmoty. Pokud bude přidělena dotace z Ministerstva místního rozvoje, plánuje se vyřešit i rekonstrukce celého interiéru této budovy. Průběh této  generální opravy prozradí fotodokumentace zde.

Diecézní pouť se konala 7.10. 2007 a z farnosti Lažánek se na ni vypravilo přes 70 poutníků. Pouť, která se konala u příležitosti 230 let od založení Brněnské diecéze, byla zahájena  biskupem Vojtěchem Cikrlem v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně ve 14,00 hod. Mše svatá byla celebrována Mons. Jiřím Mikuláškem a kněžími z Tišnovského děkanství. V úvodu byly představeny jednotlivé farnosti. Farnost Lažánky uvedl ThLic. Marek Hlávka a paní Marcela Petrášová, lažanské ministranty zde zastoupili Tomáš Brandšttetr, Tereza Petrášová a Veronika Kadlecová.      Během tohoto poutního programu, který končil v 19,00 hod, mohli poutníci  navštívit a prohlédnout si veškeré památky aerálu Petrov zdarma. Více prozradí fotodokumentace zde.

Prázdninová dílna pro děti se konala v době letních prázdnin po celý srpen na místní faře.Uspořádalo ji pro děti Farní společenství dětí a mládeže Sluníčko v Lažánkách a do dílny mohl přijít každý, od těch nejmenších za doprovodu maminky či babičky až po ty nejstarší - odrostlou naši mládež. Dílna se konala každou středu a probíhaly zde ruční práce: výroba květináčů mozaikovou technikou, savování triček, batikování pirátských šátků, ubrouskovou technikou vytváření obrázků. V závěrečné dílně si mohly děti zopakovat jakoukoliv techniku, která jim nejvíce  vyhovovala. O tom, jak to na farním dvoře probíhalo a jaká skvělá nálada zde v prázdninové dílně vládla, se můžete přesvědčit ve  fotodokumentaci zde.

Mažoretky nás během roku skvěle reprezentovaly nejen na školní akademii v Deblíně, konané 17.6. 2007 u příležitosti 40. výročí otevření ZDŠ, ale i během  posledních let po celé Jižní Moravě. Zakladatelka oddílu, JUDr. Jana Kolářová, program s děvčaty nejen nacvičuje, ale je navíc autorkou všech skladeb. Její zásluhou naše mažoretky získávají stále větší věhlas jak na domácí půdě (oživení plesů, sportovních utkání …), tak i na různých společenských a kulturních akcích po již zmiňované celé Jižní Moravě. Fotodokumentace zde zachycuje všechny 3 skupiny našich děvčat nejen při vystoupení na školní akademii v Deblíně, ale i momentky z různých vystoupení v roce 2007..

Hasičské odpoledne pro děti: Sbor dobrovolných hasičů v Lažánkách v sobotu 30.6. 2007 v 15,00 hod. na fotbalovém hřišti v Chrástkách uspořádal Hasičský dětský den.  Při soutěžích, u kterých samozřejmě nechyběla voda, vládlo nadšení a radost i těch nejmenších capartů. Závěrem odměna čekala na každého, ať se již umístil na prvním či posledním místě, a to ve formě míčů a sportovních ledvinek  značky Addidas.  Nechybělo  ani tradiční opékání párků. Více najdete ve fotodokumentaci zde. 

Dětský sportovní den: V neděli 10. června , u příležitosti MDD, uspořádal oddíl SPV na hřišti v Chrástkách zábavné soutěžní odpoledne pro děti. .  Na 60 zúčastněných dětí, rozdělených podle věku do skupin, zde čekaly různě obtížné disciplíny. Veselým vyvrcholením programu bylo soutěžení přítomných rodičů, kteří si porovnávali své síly ve stejných disciplinách jako jejich ratolesti (např. slalom na malé koloběžce vyvolával výbuchy smíchu jak u akčních dospěláků, tak především u dětí) Nakonec byli nejlepší odměněni a na stupních vítězů stanuli všichni: děti i rodiče. Více prozradí fotodokumentace zde. 

Krojované hody: Ve dnech 2. a 3. června uspořádala Obec Lažánky s krojovanou chasou klasické krojované hody. Není divu, že po osmileté pauze byla účast opravdu veliká. Do kyjovského kroje se obléklo téměř 92 našich občanů: od těch nejmenších, kteří tancovali lidové tanečky, přes naši mládež, která vystoupila s Moravskou besedou, až po ty nejstarší – manželské páry, které zatancovaly Jundrovské tance. Škoda jen, že v neděli krojovaným nepřálo počasí a odpolední hodová zábava musela být přesunuta do tělocvičny. Více prozradí o těchto krojovaných  hodech, od stavění máje, hodové zábavy až po kácení máje fotodokumentace zde.

Vítání občánků: v neděli 13. května, na Svátek matek, bylo v zasedací síni OÚ do života obce Lažánek slavnostně přivítáno 8 dětí, narozených v roce 2006.    Součástí programu bylo milé vystoupení dětí z MŠ, živý hudební doprovod, předání kytiček maminkám, slavnostní podpisy rodičů do nově založené kroniky (tradice obnovena po 16 letech) a převzetí dárků pro děti (pamětní knížka, pamlsek a finanční hotovost) z rukou starosty Františka Zetky a místostarostky Evy Zavřelové. Přivítány byly tyto děti: Mašek Daniel, Sovová Eliška,Dvořáček Filip, Soukupová Natálie, Helánová Julie, Fedra Michal, Špaček David, Štulpa Jan.Více prozradí fotogalerie zde. 

Jarní vycházka pod Horkou patří mezi ty nejčastější a nejkrásnější v každém ročním období. Jarní vycházka zde má však to pravé jarní kouzlo, kdy  v zelenající a rozkvétající přírodě z pod kopce Horky můžete vidět střechy stodol a domů, které jakoby „pučely a rašily“ z probouzející se přírody po zimních měsících. Člověk zde najednou objeví zákoutíčka a místa přírody, které jako by malíř právě namaloval  „kouzelným“ štětcem, místečka v přírodě, která osloví jeho oči i duši. Kratičkou vycházkou polní, luční i lesní cestičkou od Kosové přes Žlíbek pod Horkou se vrátíte zpět Uličkou do naší obce. Jarní krajinou pod Horkou vás provede fotodokumentace zde.

Pálení čarodějnice se konalo v pondělí 30. dubna na Horce a celou akci tradičně zajišťovala Myslivecká společnost Lažánky. Kromě velkého ohně, který je symbolický pro pálení čarodějnic, se zde nacházelo i malé ohniště, které poskytovalo možnost opékání párků a v místní myslivecké chatě bylo možné si zakoupit i další občerstvení. Akce se zúčastnilo mnoho našich občanů. Více prozradí fotodokumentace zde.

Udělení obecního symbolu – vlajky: 5.dubna 2007 bylo naší obci přiznáno udělení obecního symbolu - vlajky. Slavnostního převzetí dekretu v Praze se zúčastnil starosta František Zetka a místostarosta Ing. L.Katolický. Od této doby mohou naši občané tištěnou vlajku zhlédnout např. o svátcích a významných událostech na budově OÚ a ZŠ. Slavnostní prapor saténový s kombinovanou výšivkou trvale zdobí zasedací místnost OÚ.Grafika vlajky vychází z nově upraveného obecního znaku, námět symbolizuje místní řemeslnou tradici vápenictví.

Jarní posezení které se konalo v budově ZŠ, bylo velmi pěkné a vydařené.Vystoupili zde s kratičkým programem písniček a básniček žáci  této ZŠ a poté následovala druhá část tohoto milého posezení – výroba jarních velikonočních věnečků na vchodové dveře a barvení vajíček  olejovými barvami. Více najdete v naší fotogalerii zde

Naše ženy v krojích ve Svitavách: naše krojované ženy vystoupily 24. února s besedami na  reprezentačním plese Dechovek a sklidily velký úspěch. Mladší děvčata  zatančila Českou besedu a ženy vystoupily se Slovenskou besedou. Celému plesu  dodaly neuvěřitelně veselou a skvělou atmosféru. Na rozloučenou před odjezdem (který byl až v ranních hodinách)  naše ženy  zatančily  mazurku, ke které se připojili mnozí z místních plesajících. Více prozradí fotogalerie zde.

Dětský maškarní karneval uspořádal oddíl SPV 18.února pro děti v naší místní tělocvičně. A že účast masek i rodičů, prarodičů i ostatních občanů naší obce byla veliká, o tom nemusí být pochyb. Plný sál  tělocvičny byl přímo živý dětskými maskami. Nechyběly zde ani tradiční soutěže v různých disciplinách a samozřejmě sladkosti a bohatá tombola pro děti. Více vám  prozradí naše fotogalerie zde. 

Jarní prázdniny na faře: uspořádalo pro všechny lažanské děti Farní společenství dětí a mládeže Sluníčko. Prostory místní fary tak po dobu 3 dnů sloužily dětem k společným hrám a k výtvarnému tvoření. Ty odrostlejší měly zas o jeden důvod více – nemusely do školy a tak se tu také i jednu noc společně přespalo. Více zajisté prozradí  fotodokumentace zde.

Ostatky v naší obci byly opravdu veselé. Již při odpoledním zvaní se přes naši obec vypravilo přes 80 masek. Doprovázela je při jejich masopustním veselí dechová hudba a velká spousta občerstvení u každého domu. Večer pak při ostatkové zábavě se představila se svým vystoupením "Klabzubova jedenáctka" a špičkou ostatkové zábavy bylo vystoupení skupinky "Šlapeto", které bylo ukončeno za hromového potlesku kankánem. O půlnoci došlo i na pohřbívání basy. Ostatková zábava se uskutečnila v sále hotelu Vyhlídka a zůčastnilo se jí přes 90 masek a přes 200 ostatních plesajících. Více fotogalerie zde.

Plesová sezóna počátkem letošního roku 2007 byla v naší vesnici velmi pěkná. Místní občané a ostatní plesající mohli během prvních dvou měsíců v novém roce v "plesové sezóně" navštívit 3 plesy: myslivecký, hasičský a společenský. O tom, že se plesy vydařily, není zajisté pochyb. Plesající vždy doprovázela pěkně vyhrávající kapela, tomboly byly patřičně bohaté a program pokaždé oživily lažánecké mažoretky s perfektně nacvičenou skladbou.

Tříkrálová sbírka se v naší obci konala 7. ledna a zajišťovala ji farnost Lažánky. Malí koledníci v doprovodu 6 dospělých vybrali od našich občanů do pokladniček 21 297,-Kč. Celá částka byla zaslána na Českou katolickou charitu. Fotodokumentace zde.

 

Zpravodaje a informační letáky za rok 2007 vydané Obcí Lažánky našim občanům najdete zde.    

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky