logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (17.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2021

Zpravodaj za uplynulý rok 2021: slovo starosty a co vše se vaší obci událo,najdete zde.    

Kulturní kalendář za rok 2021 najdete zde. 

V průběhu roku 2021 si Vápenická pec a její okolí prošla nejenom viditelnou úpravou svého terénního okolí, ale i částečnou opravou jejího havarijního stavu komínové části, kde hrozilo zřícení. V jarních měsících roku 2021 byly v okolí staré vápenné pece u fotbalového hřiště v Chrástkách vykáceny náletové dřeviny a celé okolí vyčištěné. Po létech zarůstání je na pec opět volný výhled a poutá pozornost turistů a výletníků. Během léta proběhly ještě terénní úpravy a vrátily místo do podoby, jaké si pamětníci pamatují. Na podzim, když se podařilo získat dotaci na první stavební úpravy pece, byla stavební firmou BEMETA STAV, s.r.o. za finanční spoluúčasti Jihomoravského kraje provedena rekonstrukce vrchní části pece. Po konzultaci s odborníky byla na základě historické fotodokumentace vyhotovena replika železných dvířek a zejména provedeno dozdění dříku komínu z obdobného materiálu pro zachování autenticity a provedení opravy povrchu dříku vyplněním trhlin. Z důvodu bezpečnosti bylo zde také doplněno zábradlí. Práce k záchraně a zachování stavby, která je symbolem naší obce, budou pokračovat.  Fotogalerie zde. 

28. listopadu: Rozsvěcování vánočního stromu na návsi: plánované na první adventní neděli s krátkým kulturním programem žáků naší základní školy, bylo z důvodu zhoršení epidemiologické situace zrušeno. Přesto ale náves není v tento čas adventu ochuzena o vánoční atmosféru. Již v říjnu byla na návsi před obecním úřadem vysazena nová jedle Abies koreana, která nahradila odumírající smrk (z roku 2018) zasažený bortrytidou ? plísní šedou. Také byl instalován školní březový betlém, ze kterého se naši občané těší už 16 let.  Obec se tímto betlémem stala známá po širokém okolí. V roce 2005 vznikl základ této instalace. Žáci naší školy tehdy ve výtvarném kroužku na březové kmeny namalovali zimní trpaslíky. Figury pak byly nainstalovány kolem plůtku u smrku před OÚ, místní občané s úsměvem říkali, že jsou to zastupitelé obce. Během dalších let z tohoto nápadu vznikl betlém: svatá rodina, tři králové, andělé, darovníci a ovečky. Během letošního listopadu byl celý betlém z důvodu špatného stavu maleb zrekonstruován. Vybraní třeťáci, čtvrťáci a páťáci ve škole znovu namalovali obličeje postav. Stolař T. Brandštettr vyrobil zcela nový dřevěný přístřešek pokrytý šindelem. Letos tedy máme tuto dekoraci ve zcela novém kabátě. Fotogalerie zde.   

26. listopadu - 25. prosince: Vyhlášení nouzového stavu z důvodu zhoršení epidemiologcké situace Covid - 19. 

6. listopadu: Obnova švestkové aleje na Padělkách: proběhla za účasti členů spolků a občanů obce. Každoroční obnova alejí se stala již pravidelnou podzimní akcí v naší obci. Původní alej byla vysazena v období hospodářské krize ve 30. letech 20. století a přestárlé stromy byly nahrazeny opět švestkami, a to odrůdy Haganta, která je pro naši oblast vhodná a je odolná vůči chorobám. Následnou pravidelnou zálivku obnovovaných alejí provádí členové SDH Lažánky. Více ve fotogalerii zde. 

29. října: Zájezd na Slovanskou epopej do Moravského Krumlova a do kláštera Rosa Coeli pořádal  místní svaz seniorů. Více ve fotogalerii na odkaze zde. 

28. října: Podzimní výstavu dýní pořádala krojovaná chasa na návsi před obecním úřadem. Dýně zde byly vystaveny po dobu dvou týdnů a každý večer byly rozsvěcovány. Více ve fotogalerii zde.

25. října: Výlov rybníku slunná: Nádrž Slunná se nachází v Lažánecko - Heroltickém žlebu, kousek za Zeleným mostem. K výlovu nechybělo nejen pěkné slunné počasí a spousta návštěvníků, ale i občerstvení ve formě rybích specialit: smažený kapr a rybí polévky, dále zvěřinové klobásy, grilovaný hermelín i sladké palačinky. Podávaly se i horké nápoje: svařák, grog a teplý mošt. K zakoupení byly i čerstvě vylovené ryby: kapr, amur, sumec i štika. Nabízeny byly i prodokty LMB: škvarky, kančí sádlo a lesní med. Více v malé fotogalerii zde. 

16. října se zúčastnili naši hasiči "starší" družstvo Memoriálu Aloise Kerbera ve Svatoslavi a sklidili zde od mladé generace velké ovace. Předvedli na této soutěži totiž ukázku požárního útoku ze šedesátých - sedmdesátých let. Více ve fotogalerii zde. 

10. října: Vítání občánků narozených v roce 2019 a 2020: Vítání občánků, které v naší obci bývá každoročně spojeno s druhou květnovou nedělí oslavující zároveň svátek matek, muselo být z důvodu mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odloženo.  S odeznívající pandemií covid-19 i souvisejících omezení bylo 9 dětí narozených v roce 2019 a 2020 slavnostně uvítáno mezi občany Lažánek až letos na podzim 10. října 2021 v zasedací místnosti obecního úřadu v Lažánkách.  Více ve fotogalerii zde.  

8. - 9. října: Volby do PS Parlamentu ČR: v naší obci Lažánky včetně Holasic se zúčastnilo 75,81 % voličů. Výsledky hlasování  u nás v Lažánkách najdete zde. Výsledky voleb celé ČR najdete zde. 

3. října: Bramboriádu a drakiádu pořádala u myslivecké chaty na Horce TJ lažánky. Podzimní akce, která se koná od roku 2015 tradičně v měsíci říjnu, patří k těm jedněm z neoblíbenějších akcí pořádané pro děti. Těší se na ni však nejen děti, ale i rodiče a prarodiče. I když počasí bývá výhradně podzimní, jako tuto neděli 3. října, kdy zataženou oblohu nakonec vystřídala krásně slunečná modrá obloha s příjemným větříkem - tak akorát pro létání draků. Nechybělo občerstvení typické pro toto roční období: dýňová polévka a skvělé bramboráky. Více ve fotogalerii zde. 

září - říjen: Během prázdnin a začínajícího podzimu bylo v okolí obce naistalováno 10 laviček, které jsou na místech, kde je na co koukat a kde je největší pohyb osob. Lavičky jsou festovní, dubové (vyrobilo je stolařství J.Brychty) a doufáme, že přijdou vhod k odpočinku nejen místním občanům, ale i všem kolemjdoucím turistům. Během prázdnin a začínajícího podzimu bylo v okolí obce naistalováno 10 laviček, které jsou na místech, kde je na co koukat a kde je největší pohyb osob. Výška laviček byla zvolena s ohledem na starší občany, aby mohli pohodlněji  vstávat.  Byly umístěny na obecní pozemky a ne všude nyní poskytují posezení ve stínu, i když se nachází v alejích, které nám musí nejprve dorůst. A kde se na lavičky můžete posadit,  vám prozradí tato mapa zde. Fotogalerie umístěných laviček zde.  

22. září: Zájezd na Pustevny a stezku Valaška: pořádal  místní svaz seniorů. Více ve fotogalerii zde.

18. září: 140. výročí založení hasičského sboru v Lažánkách: Slavnost byla zahájena slavnostní výroční schůzí v restauraci U Oratorů a v odpoledních hodinách se slavnost přesunula k místní hasičské zbrojnici. Zde k poslechu celým odpolednem vyhrávala Podhorácká kapela. Více v bohaté fotografii na odkaze zde.  

5. září: Rozloučení s létem: pořádal místní svaz seniorů na Horce s tradičním házením na panáka. Přálo krásné počasí a nechyběla veselá i soutěžící nálada. Více ve fotogalerii zde.  

4. září: Den otevřených dveří nově zrekonstruované ZŠ: Celou sobotu si mohli občané Lažánek i z celého okolí přijít prohlédnout školní budovu, která se rekonstruovala jeden rok. Nahlédnout bylo možné do všech prostor budovy. Návštěvníky provázel starosta obce Ing. Lubomír Katolický a učitelé. Prohlídky se zúčastnilo cca 650 občanů. Odcházeli se slovy samé chvály z velmi pěkně opravené školy. Nejvíce "laiků" sklidila terasa pro venkovní výuku. Fotodokumentace zde. 

4. září: Posezení u cimbálu pořádala Krojovaná chasa za místní tělocvičnou. K poslechu i tanci vyhrávala cimbálová muzika z Mutěnic. Více fotografií zde.  

1. září: Zahájení nového školního roku 2021/2022 víc než slavnostněji: Dá se říci, že to byl sváteční den úplně pro všechny ve škole: pro prvňáčky i pro žáky 2. - 5. ročníku, pro učitele i pro provozní zaměstnance. Po roce vstoupili do zrekonstruované a přestavěné školní budovy. Nové třídy a družiny, jídelna s výdejnou obědů, terasa pro venkovní výuku, toalety, výtah - to vše vonělo novotou.  Poprvé zde usedlo do lavic 1. třídy 14 žáků (2 z Holasic, 2 z Maršova a 10 z Lažánek). Ve  školním roce 2021/2022 bude naši školu navštěvovat celkem 45 žáků. Jak to byl nevšední den ukazuje fotogalerie zde.   

srpen: Oprava místní hasičské zbrojnice: Poslední rekonstrukcí si hasičská zbrojnice prošla v roce 2011 u příležitosti 130. výročí hasičského spolku v Lažánkách. Nyní po deseti letech, kdy probíhají přípravy na slavnostní 140. výročí, byly opraveny vrata a fasádě vrácena dominantní červená barva. Fotogalerie zde. 

19. srpna: Zájezd do Jaroměřic nad Rokytnou pořádal místní svaz seniorů. Více fotografiií ze zájezdu najdete na odkaze zde. 

13. srpna: Soustředění lažáneckých mažoretek: pořádala TJ Lažánky v areálu Šafránkova mlýna u Drahonína. Jedná se o  tradiční letní soustředění Lažáneckých mažoretek, kterého se letos zúčastnilo celkem 30 děvčat. Krásné slunečné počasí provázelo děvčata celý týden, vedoucí připravily pro děvčata bohatý sportovní program. Více fotografií v malé fotogalerii zde.  

10. července: XXII. ročník Memoriálu Ladislava Pokorného se konal na fotbalovém hřišti v Chráskách a účastnili se: HC Veverská Bítýška, Sokol Moravské Knínice, Sokol Deblín, TJ Lažánky. Výsledky zápasu najdete zde.

5. - 6. července: Pomoc našich hasičů v Mikulčicích po tornádu: Několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě prošla ve čtvrtek24. Června 2021 okolo 19.20 hodin večer extrémní bouře s krupobitím a tornádem. Podle předběžného hodnocení Českého hydrometeorologického ústavu  se jednalo o silné tornádo doprovázené savými víry, které dosáhlo síly F4 na Fujitově stupnici (druhé nejsilnější možné tornádo). Prošlo úsekem dlouhým 26 kilometrů a širokým (s odchylkami) zhruba půl kilometru. Kriticky zasaženo bylo sedm obcí, nejvíce postiženy byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, hrušky, Lužice  a  městské části Hodonína Bažantnice a Pánov.  V dotčených obcích bylo poničeno asi 1 200 staveb včetně veřejných, zemědělských a průmyslových budov, dále velký počet stromů a vozidel. Silně zasažena byla infrastruktura včetně druhého železničního koridoru. Škody na soukromém i veřejném majetku byly podle předběžných odhadů vyčísleny na 15 miliard korun. Ke zbourání bylo určeno celkem více než 180 domů. Podle organizace Člověk v tísni bylo silně poškozeno dokonce 1600 domů. Bylo ošetřeno několik set zraněných osob, celkem zemřelo šest osob. Bezprostředně po ničivém tornádu se zvedla velká vlna solidarity, do postižených obcí přijelo pomáhat odstraňovat následky tornáda tisíce dobrovolníků (ze stránek Wikipedie)Z naší obce přijeli ve dnech  5.- 6. července 2021 pomáhat i místní dobrovolní hasiči. Pomáhali přímo v obci Mikulčice. Ubytováni byli v Archeologickém ústavu akademie věd Brno v Mikulčicích (za poskytnutí tohoto zázemí naši hasiči děkují). Z těchto zasažených míst pořídili naši hasiči vlastní fotodokumentaci, která je k nahlédnutí zde. 

3. - 10. července: Letní tábor ve Skryjích:  pořádala TJ Lažánky a letos se tábor nesl v duchu filmového festivalu Skryjefest 2021. Nechyběla spousta zábavy, dobrodružství a dokonce i večerní promítání filmů na plátně pod širým nebem. Fotogalerie zde.  

30. června: Zájezd do Žďáru a do Sněžného pořádal místní svaz seniorů v Lažánkách. Více ve fotogalerii zde.

červenec 2020 - květen 2021: Rekonstrukce ZŠ: započatá o letních prázdninách 2020 významně změnila nejen vzhled budovy, ale i vnitřní uspořádání a vybavení. Ukončení této přestavby byl červen 2021. Po rekonstrukci budou v budově školy čtyři učebny, z toho jedna pro výuku informatiky, terasa z části krytá pro možnost letní výuky, jídelna, výdejna obědů, nová sociální zařízení, zvětšené šatny a prostory pro pedagogy a bezbariérový přístup, který zajistí výtah v chodbě budovy. Pro zvýšení bezpečnosti našich dětí byl vchod přesunut na zadní stranu budovy školy. Nová bude veškerá elektroinstalace a topení včetně kotelny. Dotaci se podařilo získat od Ministerstva financí ČR. Ve školním roce 2020/2021 probíhá vyučování žáků v náhradních prostorách obecního úřadu.  Bohatou fotogalerii z postupné rekonstrukce a dostavby budovy školy najdete zde.  

3. - 24. ledna: Tříkrálová sbírka: se vzhledem k epidemiologické situaci Covid -19 konala v naší obci formou umístěných pokladniček na OÚ, místní poště, v potravinách a v kostele Nejsvětější Trojice, se vybralo celkem 22 000,- Kč. Celá částka byla zaslána na oblastní Charitu Tišnov. Děkujeme všem.

5. ríjna 2020 - 11. dubna 2021:byl po druhé Vládou ČR vyhlášen nouzový stav z důvodu Covid - 19. 

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky