logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY INFORMACE obecního úřadu Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (18.03.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

Počasí

AKTUÁLNÍ POČASÍ  v Lažánkách zde. Lažánky (meteostanice Ivo Jebáček)


Aktuální předpověď počasí v ČR  zde. Odkaz na předpověď počasí.


Český hydrometeorologický ústav zde.Odkaz - Český hydrometeorologický ústav


Záznamy o počasí z naší kroniky.

O 11. květnu 1925 se v kronice píše:  rozzuřila se nad zdejší obcí prudká bouře spojena s krupobitím. Za krátkou chvíli tekly potoky vody po silnici. Hloskům č.p. 1 vnikla voda ze dvorku  do síně a síní opět vytékala. Zaplavila celou zahrádku před jejich domkem. Žaloudkům vnikla voda do skladiště ve vápenici, kdež se jimu hasilo asi 50q vápna.Bouře způsobila mnoho škod. Kroupy potloukly obilí, na některých polích odhadovali škodu na polovici. Voda pobrala ornici s polí a vymetla půdu až na kamení. Pod Žlíbkem s pole p.Oratora odnesla hnůj a brambory, které tam měli lidé zasázeny. Po Žlebě nemohlo se delší dobu jezditi, jak cesta byla pobrána.

Roku 1929 byla zima dlouhá a krutá a sněhu napadlo přes 1 m, naměřeno bylo v naší obci  -35?C (v některých částech republiky až -40?C), takto velký mráz se udržel po celou první polovinu února ( podobná zima byla zaznamenána též i v roce 1775), a proto byla uzavřena i místí škola (od 6. února do 1. března). Ještě 2. dubna připadlo dalších 5.cm. sněhu a teploty se pohybovaly kolem -10?C., pak nastalo oteplení a jak kronika uvádí: ?10.ledna začali lidé síti, ač dosud místy leží starý sníh. Odpoledne zase sníh padal, že lidé do polí nemohli. Skutečná práce na polích začala až 15.dubna. Po celý týden vždy ráno byl dosti silný mráz?.Práce na poli nebyla však nic příjemného, jelikož lidé seli v kožichu a čepici. V týdnu 22.-27. dubna často padal sníh.

 

 

Roku 1929 ve čtvrtek  4. června k večeru asi o půl 8 hod. rozzuřila se nad okolím prudká bouře s prudkou vichřicí, která nabyla v krátkosti síly orkánu? Tato bouře způsobila značné škody v lesích,v ovocném stromoví i na budovách. Vichřice lámala i staleté stromy a vytvářela přímo spoušť. 

 

 

Roku 1936 dne 28. června se v dopoledních hodinách strhla nad vesnicí prudká bouře a blesk uhodil do elektrického vedení a na přípojkách u domů na Nové ulici udělal veliké škody. V kronice se píše: Pařízek (č. 169) měl otlučenou omítku ve světnici a kuchyni a poškozený nábytek. Václav Zavřel (č,148) též poškozenou omítku ve světnici a v kuchyni a mimo to, vytrhané elektrické vedení ze zdi a zabity dvě kozy, které byly uvázané na řetězích. Pan Jindř. Zavřel (č. 159), který právě meškal doma,  jeho duchapřítomnosti vypnul elektrické vedení, tak že byl ušetřen neštěstí , ale přece výboj elektrický zabil mu jedno prase.

 

 

1938 Polární záře, v kronice se doslovně píše:   dne 25. ledna o 8 hodin večer byla viditelná v celé republice krásná polární záře. I u nás v Lažánkách jí mnoho občanů pozorovalo. Vněkterých obcích měly hasičské sbory pohotovost, že někde hoří. Polární záře je u nás řídký zjev a noviny psaly, že naposledy v našich krajích byla viditelná před 110 lety.

O roce 1946  kronikář píše: byla zima mírná, rok celkem vlhký. Koncem července ve večerních hodinách přehnala se naším krajem větrná smršť s bouří, která napáchala jak na ovocném stromoví, tak i v lesích nesmírné škody. Na školním dvoře vyvrátila starou lípu. 

Vítr vyvrátil v roce 1961 nejstarší lípu u rybníka - kašny

Povodeň  12. 9. 1949 kronika popisuje: v odpoledních hodinách se snesla nad obcí veliká bouře, která trvala přes hodinu. Vyčištěný a prázdný rybník byl během krátké doby úplně naplněn a voda přetékala hráze. Kanál u Žaloudkových č.56 nepostačil vodu udebrati a přívaly vod hnaly se dvorem mezi domy č.69 a 25. Antonín Brychta č.69 opravoval v té době chlévy. Na dvoře měl provisorní boudu pro vepře.  Voda vnikla mezi dobytek a Brychta se snažil dobytek zachránit. Voda však rychle stoupala a sahala mu až po prsa. Byl nucen zachytit se stromu a pamatovat na vlastní záchranu. Tlak vody provalil zeď a uvolnil tak odpad vody. Jmenovaný Brychta byl stižen srdečním záchvatem. Rychlým lékařským zákrokem byl zachráněn??

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky