logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (20.05.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2016 / 2. pololetí

Zpravodaj za rok 2016: slovo starosty a co vše se v naší obci událo, najdete zde.

 

Něco z historie z těžby kaolínu v jezírku…. Málo kdo ví, že v těžební jámě dolu dopravovala kaolin k nákladní lanovce parní mašinka-lokomotiva značky Orenstein and Koppel výrobní číslo 904 z roku 1902. Jednalo se o úzkokolejnou drážku délky 380 m rozchodu 60cm.Podrobněji se podařilo k parní mašince zjistit během roku 2016 i tyto detaily: mašinka byla na jámě v kaolínovém dole již v roce 1911, kdy zde proběhla její tlaková zkouška a do provozu byla uvedena 3.7. 1912. Pravděpodobně v roce 1916 byla mašinka odstavěná jako nepotřebná a její drážka na jámě zanikla. Další zmínky napovídají, že jezdila v době války ve Vildštejně (Skalná), potom snad někde v okrese Plzeň-venkov a někdy kolem roku 1954 v Havlíčkově Brodě - mohlo se zde už jednat pouze jen o její parní kotel. Z parní mašinky se dochoval dodnes jen originální štítek, který vlastní jeden ze sběratelů a poskytl nám fotografii tohoto štítku včetně vzhledu lokomotivy značky Orenstein and Koppel výrobní číslo 904 z roku 1902 a jejího nákresu. Více v malé fotogalerii zde.  

Živý Betlém, který se 25. prosince nekonal z důvodu velmi nepříznivého počasí -trvalého deště byl pořádán v náhradním termínu v neděli 8. ledna nového roku na dětském hřišti (Ochotnická scéna Lažánky). A i když již v lednu naopak v tuto neděli byl tuhý mráz, na betlémský příběh přišlo veliké množství lidí z Lažánek i z okolí. Fotogalerie zde. 

Vánoční turnaj ve stolním tenise se konal tradičně 26. prosince v místní tělocvičně. Výsledky turnaje najdete ve Fotogalerie zde. 

Vánoční posezení pořádal 8. prosince pro své členy místní svaz důchodců v restauraci U Oratorů. V programu vystoupili žáci naší ZŠ a k poslechu hrál p. Nečas z Lipůvky. Fotogalerie zde. 

Putování za čerty a Mikulášem pořádala pro děti 4. prosince u myslivecké chaty na Horce TJ Lažánky, kde na děti čekalo nejen PEKLO s čerty ale i NEBE s anděly. Samozřejmě nechyběl ani příjezd Mikuláše s knihou hříšníků a s nadílkou pro hodné a zlobivé děti. Příjemným všem v tomto mrazivém dni byl vyhřívaný stan, kde se dalo posedět u horkého čaje nebo svařáku. Fotogalerii zde. 

Rozsvěcování vánočního stromu na návsi před OÚ se konalo 27.listopadu o 1.adventní neděli. V kratičkém programu vystoupily děti místní MŠ s pásmem písniček, slavnostní slovo bylo v podání p. starosty a vánoční koledy zazněly celou návsí v podání 7 žáků na trubky a flétnu. V závěru si mohli všichni přihlížející zazpívat koledy v doprovodu kytary a občerstvit se svařáčkem, teplým čajem a sladkým cukrovím. Fotogalerie zde. 

Bramboriádu – drakiádu pořádala TJ Lažánky oddíl SPV 2.října u myslivecké chaty na Horce. Počasí, které se nakonec umoudřilo, nepršelo a začalo i foukat, umožnilo dětem a rodičům pouštění draků. K občerstvení nechyběly pečené brambory v ohni, výborné bramboráky a skvělá dýňová polévka. Fotogalerie zde. 

Podzimní zájezd pro své členy pořádal 1.října místní sbor hasičů a navštívili v Těšanech starou kovárnu, v Krumvířově hrnčírnu a dále zámek v Miloticích, v Hodoníně zpívající fontánu a cestou zpět vinný sklep v Bořeticích. Celodenní zájezd zakončili večeří v Kloboucích u Brna. Fotogalerie zde. 

Cimbálové posezení pořádala 24. září Myslivecká společnost a Obec Lažánky u myslivecké chaty na Horce. K snazší a příjemné dopravě seniorů na Horku byly připraveny dvě bryčky s koňskými potahy. K poslechu i tanci vyhrávala cimbálová muzika Kyničan z Moravských Kninic. K příjemnému večeru pod vyhřívaným stanem přispělo i  bohaté občerstvení. Fotogalerie zde. 

Exkurze v hasičské zbrojnici: dne 27. září se děti z mateřské školy a žáci základní školy v Lažánkách zúčastnili exkurze do místní hasičské zbrojnice. Měli tak možnost zblízka shlédnout požární techniku. Odborný výklad jim podal pan Procházka. Fotogalerie zde. 

Výroční turnaj ve stolním tenise ke 40. výročí založení stolního oddílu v obci pořádala  17. září  TJ Lažánky oddíl stolního tenisu a výsledky turnaje najdete ve Fotogalerie zde. 

Zájezd do Želivského kláštera na hrad Kámen a na kopec Kremešník pořádal místní svaz důchodců 15. září. Fotogalerie zde.

Babské krojované hody pořádala ve dnech 10. a 11. září TJ Lažánky oddíl SPV a Obec Lažánky. Tancovaly se besedy a lidové tanečky, k tanci a poslechu vyhrávala dechová hudba Šardičanka. Fotogalerie zde. 

Nová část pěší cestičky pod Horkou byla zbudována koncem léta. Umožňuje tak pohodlný přechod přes současně vyschlé koryto potoku Hranečníku všem, kteří se vydají tímto směrem na vycházku. Cestička dál navazuje na lesní cestu lemující kopec Horku ze severní a východní strany. Fotogalerie zde. 

Dětský sportovní den pořádala 28. srpna v odpoledních hodinách na fotbalovém hřišti v Chrástkách TJ Lažánky oddíl SPV na ukončení prázdnin. Na děti zde čekaly soutěže a závody a v závěru samozřejmě i sladké ocenění a odměna pro každého účastníka. Fotogalerie zde. 

Posezení - Rozloučení s létem pořádal 26. srpna v odpoledních hodinách u myslivecké chaty na Horce místní svaz důchodců pro své členy. Nechybělo nejen občerstvení a příjemná atmosféra ale i tradiční oblíbená soutěž v hodu válečkem na panáka. Fotogalerie zde. 

Letní tábor pro děti ve Skryjích pořádala TJ Lažánky ve dnech 2.- 9. července, kterého se  zúčastnilo 35 dětí z Lažánek a okolí. Děti v tomto týdnu putovaly v krásných kostýmech "Z pohádky do pohádky" a díky letnímu počasí si užily spoustu legrace a pohybu. Fotogalerie zde.

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky