logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (19.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2014 / 2.pololetí

Zpravodaje a informační letáky za rok 2014 vydané Obcí Lažánky našim občanům najdete zde.   

Živý Betlém pořádala 25.prosince místní Ochotnická scéna Lažánky. S krásným vánočním zveršovaným biblickým příběhem vystoupili ochotníci na dětském hřišti a zpříjemnili tak sváteční odpoledne všem divákům. FOTOGALERIE zde. 

Vánoční turnaj ve stolním tenise se konal tradičně 26. prosince v místnítělocvičně. Výsledky turnaje najdete zde.

Rozloučení se starým rokem pořádal 18.prosince jako předvánoční posezení pro své členy místní svaz důchodců. V začátku programu vystoupili žáci naší školy s nastudovaným vánočním programem, poté následovalo  příjemné posezení v restauraci hotelu Vyhlídka s občerstvením za doprovodu hudby p. Dvořáka Bedřicha z Lažánek. FOTOGALERIE z posezení zde. 

Vánoční besídku pořádala 17.prosince v sále hotelu Vyhlídka naše ZŠ. Źáci na ní vystoupili s velmi pěkně nastudovaným vánočním programem. FOTOGALERIE zde. 

Vánoční posezení u stromečku s dárky se konalo 15.prosince v naší mateřské školce a děti na této vánoční besídce vystoupily s velmi pěkným nastudovaným programem. FOTOGALERIE zde. 

Putování za čerty a Mikulášem pořádal 7.prosince již třetím rokem oddíl SPV a Myslivecká společnost Lažánky u myslivecké chaty na Horce. K peklu s čerty a pro mikulášskou nadílku si sem přišlo letos přes 90 dětí. FOTOGALERIE zde.  

Mikulášské vyučování se stalo v naší škole tradicí a nechybělo ani 5. prosince roku 2014. Žáci se na vyučování moc těší. Fotogalerie zde. 

Nečekaná ledovka zasáhla ve dnech 1. - 3.prosince nejen naši obec, ale celé Česko. Ovlivnila život a chod všech domácností , institucí a i provoz na silnicích . Námraza pod tíhou ledu lámala malé i vzrostlé stromy. Největší radost z ledovky měli školáci, kterým odpadla školní výuka po dva dny. FOTOGALERIE zde. 

Zdravá pětka - výukový program, kterého se zúčastnila 24. listopadu naše škola. Více napoví FOTOGALERIE zde

Svatomartinský lampionový průvod průvod pořádala 14.listopadu naše ZŠ. Přesto, že bylo chladné počasí, přišlo hodně dětí i dospělých. Děti se zahřály teplým čajem, rodiče svařákem na zahrádce hotelu Vyhlídka. FOTOGALERIE zde. 

Sbírání jablek v sadu ZEASu se stalo pro naši školu podzimní tradicí, na kterou se žáci moc těší. Letos se konalo 30. října. Fotogalerie zde. 

Lípu srdčitou vysadil 28. října místní svaz včelařů ke 100. výročí založení Svazu včelařů Lažánky. Do toho svazu patří i včelaři obce Maršova, kteří se této výsadby také zúčastnili. Lípa byla zasazena v Lažánkách na Padělkách na rozcestí cest na Kašpárku a na Doliny. Více prozradí FOTOGALERIE zde.  

100.výročí Ondřeje Špačka-rodáka z Lažánek letce 311. bombardovací perutě. Ondřej Špaček se narodil 11.října 1914 v obci Lažánky ještě za Rakouska - Uherska. Jeho otec, Josef Špaček byl dělník, pracoval v místním lomu. Jeho matka (Josefova druhá žena) se jmenovala Bohumila Špačková roz. Šebetovská??...Více o životě Ondřeje Špačka najdete v životopise zde. Dále více na stránkách o československém letectvu ZDE. A jeho historická  FOTOGALERIE zde. 
 
Zájezd do Rudice - mlýna, jeskyně Balcarky a do Boskovic - židovského města pořádal 9.října místní svaz důchodců v Lažánkách. FOTOGALERIE zde.
 
Zájezd do Loštic, Bílé Lhoty a Olomouce pořádal 27. září místní sbor dobrovolných hasičů.  Na zájezdě navštívili letecké muzeum v Olomouci - Neředín, dále arboretum Bílá Lhota, muzeum tvarůžků Loštice, muzeum historických automobilů a galerii umění Veteran arena Olomouc a v závěru povečeřeli v Ostrovačicích v restauraci U Nedbálků. FOTOGALERIE zde. 
 
Beseda žáků se starostou naší obce se uskutečnila 26. září v zasedací místnosti budovy OÚ. Žáci naší ZŠ přišli na besedu s dotazy směřovanými nejen k historii obce, památkám ale i dotazy týkající se samotné náplně práce starosty a zastupitelstva obce. FOTOGALERIE zde. 
 
Soutěž O nejkrásnějšího podzimníčka uspořádala naše ZŠ v rámci výstavy ovoce a zeleniny 20. a 21. září, kdy vyhlásila pro děti všech věkových kategorií soutěž z podzimních přírodnin. Shlédlo a hodnotilo 185 návštěvníků. FOTOGALERIE ZDE 
 
3.ročník výstavy ovoce a zeleniny uspořádala ve dnech 20. a 21.září naše ZŠ. Osloveni byli zahrádkáři a sadaři z Lažánek a okolí. FOTOGALERIE ZDE.

Velké dračí výtvarné soutěže se 9.září zúčastnili žáci 3. a 4. ročníku, kterou vyhlásilo nakladatelství Fragment. Úkolem bylo nakreslit křídami na chodník nebo jinak ztvárnit draka ze série Odkaz dračích jezdců. Dvě žákovské práce byly oceněny. Tvůrci krásných draků obdrželi trička s obrazem draka: Daniel Chlebovský, Dominik Chlebovský, Nikola Hrzánová, Tobiáš Sendler, Julie Helánová, Simona Prátová, Filip Dvořáček. Fotogalerie zde.

 
Babské krojované hody pořádal 6. a 7. září oddíl SPV Lažánky. Do krojů se vydalo letos celkem 96 žen a děvčat. K tanci a poslechu vyhrávala Podhorácká muzika. Více napoví velmi pěkná a bohatá FOTOGALERIE zde. 
 
Při zahájení nového školního roku 2014/2014 v naší škole bylo přivítáno do školních lavic celkem 15 nových prvňáčků z Lažánek a okolí. Fotogalerie zde. 
 
Posezení a rozloučení s létem na Horce pořádal 24. srpna místní svaz seniorů. Nechyběla tradiční soutěž Hod válečkem na panáka. FOTOGALERIE zde. 
 
Letní tábor pro děti ve Skryjích pořádal od 28. 6. do 4.7. oddíl SPV Lažánky. Zůčastnilo se 26 dětí ve věku od šesti do deseti let. Byl zde připraven bohatý program, spousta soutěží a překvapení. FOTOGALERIE zde. 
Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky