logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (23.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2012 / 1. pololetí

Hasičský dětský den pořádal pro děti 30. června místní hasičský sbor. Na děti zde čekaly disciplíny nejen s hasičskou tématikou, ale i sportovní. Více fotogalerie zde.

Výtvarné soutěže Čarovné barvy země se 14. června zúčastnila naše ZŠ a v této soutěži v najmaldší kategorii obsadila první tři místa ze 14 soutěžících škol (1. místo, 2. místo a 3. místo). K soutěži podrobně zde. Krásná fotogalerie zde. 

Výstavu výtvarky, družiny a výtvarně-keramického kroužku  pořádala 27. června naše základní škola. Vystavovaly se zde práce žáků za školní rok 2011/2012 a nechyběly ukázky prací z vyhraných výtvarných soutěží. Fotogalerie zde.

Sportovní den dětí pořádal 17. června odíl SPV Lažánky. Závodilo se v tradičních sportovních disciplínách, dále se jezdilo na koňském povozu, který kočíroval pan L. Šalbaba. skákalo se na nafukovacím hradu(zajistila M. Honsnejmanová) a maloval se i obličej (p. B. Kovaříková). Fotodokumentace zde.

3. Školní kalendář si poslední den školního roku 2011/2012 odnesly 29. června všichni žáci na památku domů. Zachycuje ve fotografiích jejich práci v soutěžích, život a radost ve školních lavicích. Kalendář ke shlédnutí zde.

1. svaté přijímání se konalo 3. června v našem kostele v den slavnosti Nejsvětější Trojice. K této svátosti přistoupily 3 děti z Lažánek a 1 Holasic: Petr David, Daniel Kula, Karolína Petrášová a Tomáš Jebáček. Více fotodokumentace zde.

Hodové posezení s cimbálovou se konalo 2. června u myslivecké chaty na Horce. K příjemnému poslechu hrála cimbálová muzika Kyničan z Moravských Kninic. Více fotodokumentace zde.

Ukázka "Rekonstrukce bitvy z roku 1643" se konala 19.května v Chrástkách. Tento celodenní festival pořádal Houwaldův regiment, Magna Moravia a Obec Lažánky. Programem  provázel moderátor z rádia Kiss Hády Ondra "Blažmen" Blaho. Dále program nabízel: historickou stezku se soutěžemi pro děti, představení historického šermu, divadelo skupiny Asmodeus, dobový jarmark a hudební skupinu Rabussa. Více fotodokumentace zde.

Výtvarně literární soutěže MOJE VELIČENSTVO KNIHA se 20. dubna zúčastnili žáci naší ZŠ a přivezli si 1. a 3. místo....Podrobněji k soutěži zde. Více napoví pěkná a bohatá fotogalerie zde. 

Vítání občánků se konalo 13. května a byly přivítány děti narozené v roce 2011: Mikuláš Chaloupka, Madeline Olivia Gotzová, Jeroným Krupička, Magdaléna Kondrová a Anna Kondrová (nar. v r. 2009). Brian Bárta narozený v roce 2011 byl rodiči omluven. V programu vystoupily žákyně 4.ročníku naší ZŠ. Více fotodokumentace zde.

Tělovýchovnou akademii pořádal 29. dubna oddíl SPV Lažánky. Vystoupilo na ní 10 složek od těch nejmladších cvičenců až po hosty z Tišnova. Více fotodokumentace zde.

Požár lesa u Lažánek 30. dubna: Jednalo se o požár lesa v úseku zvaném Chochola v k.ú. Veverská Bítýška...... Podorbněji ve článku zde. Náš hasičský sbor v akci u kašny na návsi a letecké pohledy na požárem zasažený les ? fotodokumentace zde.

Dopravní hřiště: 25. dubna proběhla na naší škole druhá (jarní) část Dopravní výchovy pro žáky 3. a  4. ročníku (Středisko bezpečné jízdy). V první části se opakovali základní pravidla bezpečné jízdy a prověření dětí testem (všech 14 dětí si odneslo průkaz cyklisty). V druhé části dopoledne bylo pro děti připraveno dopravní hřiště (křižovatka) a překážková dráha.  Více  fotogalerie zde.

Zájezd do Borkovan, Strážnice, Kuželova a do Skalice pořádal 18. dubna místní svaz důchodců. Více prozradí malá fotodokumentace zde.

Odborný ořez lípy na návsi provedla 19. dubna firma Stromolez. Naši náves zdobí přibližně 100 let. Vzhledem k letitým nutným  zásahům v koruně, z důvodu elektrického vedení vedoucí korunou stromu, získala lípa zvláštní ?patvar?. Protože větve koruny začaly usychat, ulamovat se a omezovat dopravu, elektrické vedení a osvětlení středu návsi, musel být proveden tento nutný odborný ořez lípy. Fotodokumentace zde.  

Noc s Andersenem pořádala z noci z 30. na 31. března pro své žáky naše ZŠ (již třetím rokem). Tento rok byl dětem připraven program o pohádkách Boženy Němcové (v roce 2012 si připomínáme 150 let od jejího úmrtí). Více prozradí fotodokumentace zde.

 

Formanské a vápenické písně z Drahanské vysočiny a z česko-moravského pomezí od skupiny Lučec-Vnučec zazněly 1. dubna v restauraci u Oratorů. Akci pořádal s obcí Lažánky místní svaz důchodců. Skupinu Lučec-Vnučec tvoří rodina moravských niněristů. Více napoví fotogalerie zde. Texty o vápenictví v Lažánkách: Ucelený náhled na Vápenickou minulost Lažánek.... zde. Z historie "Vápenných Lažánek"..... zde. Fotogalerie lažanských vápenných pecí.....zde. Písnička: Jedou, jedou vápeníci..... zde. 

                                                                                                                               

Dětský maškarní karneval pořádal 19. února oddíl SPV Lažánky. Karnevalu se zúčastnilo mnoho krásných dětských masek. Fotodokumentace zde.

Ostatky 18. února pořádal oddíl SPV Lažánky. Z průvodu po vesnici a z večerní ostatkové zábavy, kde nechybělo již 7. rokem vystoupení místní lažanské ostatkové skupiny, nabízíme  bohatou fotodokumentaci zde.

Krmení zvířátek v lese pořádala 16. února naše ZŠ. A protože konečně napadl sníh, tak děti ometli boby, posbírali doma starý chleba, pár jablíček, mrkev a někteří přinesli i trochu obilí. Více v bohaté fotogalerii zde.

V anketě soutěže o Zlatého Ámose tři žáci 3.a 4.roč. ( Ivonka Z., Anička K, Petr D.) obhajovali v Brně v sídle JMK 15. února  našeho pana ředitele ZŠ Jaroslava Ševčíka. K obhajobě přistoupili s připravenou scénkou na motivy pohádky Karla Čapka ?Jak pejsek s kočičkou dělali dort?:?přidali MÁSLO - protože jim s panem ředitelem jde učení jak po másle, KOST ? protože je pan ředitel dobrák od kosti a ČOKOLÁDU ? protože je pan ředitel má  rád jako čokoládu?Škoda jen, že naši žáci byli srovnáváni v obhajobě s o 10 let staršími studenty gymnázia a středoškoláky ? byli totiž nejmladší a tak to prý na postup do regionálního kola nestačilo. Malá fotodokumentace zde.

Hasičský ples  pořádal 4. února v restauraci U Oratorů místní sbor dobrovolných hasičů a tradičně na něm vládla velmi pěkná a příjemná atmosféra. Fotodokumentace zde.

Lažánecké mažoretky jako každým rokem tak i v roce 2012 zahajovaly svými vystoupeními  plesy v Lažánkách a blízkém okolí. Poděkování patří p. Janě Kolářové, slečnám Lucii Dvořákové a Haně Vodové, které děvčata trénují a dále p. Haně Filoviatové za šití úborů pro všechny skupiny Lažáneckých mažoretek. Fotogalerie mažoretek z roku 2012 zde.

 

Sportovní ples se konal 28. ledna. V předprogramu vystoupily místní mažoretky a celým plesem vládla velmi pěkná nálada. Fotogalerie zde.   

Tříkrálová sbírka se v naší obci konala 15. ledna. Koledníci vybrali 21 957,- Kč. Částka byla odeslána na Oblastní charitu Tišnov. Fotogalerie  zde.

Zpravodaje a informační letáky za rok 2012 vydané Obcí Lažánky našim občanům najdete zde.      
Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky