logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky

Tělocvična - TJ Lažánky:
Kontaktní adresa:

Mašek jiří

Lažánky 14, 664 71 Lažánky
tel.č. +420 725 432 986
IČO: 00530557
 
Stanovy TJ Lažánky...zde.
Jednací řád Valné hromady...zde.
Volební řád....zde.
 
Cvičební rozvrh ....... zde.
Fotogalerii tělocvičny najdete zde.
Fotogalerii oddílů a složek najdete zde.

 Budova Tělocvičny 2007

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (23.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2008

Tam, kde se zrodil Pán vánoční koncert, který uspořádalo 28.prosince v místní tělocvičně Farní společenství dětí a mládeže Sluníčko za podpory OÚ Lažánky. V programu zaznělo 15 vánočních písní z Hosany v přednesu velkého a malého pěveckého sboru. Dobrovolné vstupné v celkové výši 10 000,- Kč bylo darováno na léky kamarádovi ze Sluníčka. Písně z tohoto koncertu byly již předem sborem nazpívány a vydány na CD. Fotodokumentace koncertu zde .

Seniorské vánoční posezení při konci roku uspořádalo 27. prosince pro své členy Sdružení důchodců v Lažánkách na hotelu Vyhlídka. Na všechny zde čekalo příjemné posezení při živé hudbě a malé občerstvení. Fotodokumentace zde .

Vánoční turnaj ve stolním tenise se již tradičně pořádá 26. prosince v místní tělocvičně. Dopolední hodiny jsou určeny pro děti a mládež a odpolední hodiny v turnaji patří mužům i ženám. Na konci čeká soutěžící i nějaká ta vánoční výhra či odměna. Fotodokumentace zde.

Živý Betlém uspořádala 25. prosince v podvečerních hodinách na dětském hřišti Ochotnická scéna Lažánky ve spolupráci s OÚ Lažánky. V půlhodinovém programu zazněly klasické koledy a kratičký biblický příběh. Na diváky čekalo kromě mrazivého počasí i občerstvení ve formě horké medoviny. Fotodokumentace zde.

Vánoční besídku uspořádala 19. prosince ZŠ Lažánky, kde vystoupili žáci s pásmem vánočních písniček, scének a zpívané pohádky O Budulínkovi. Celý program byl velice pěkně připravený a příjemně navodil vánoce, které nám "ťukaly již na dveře". Fotodokumentace zde.

Konečná oprava střechy  Rekonstrukci střechy kostela provádí firma PYRUS. První práce byly započaty v roce 2003 a z finančních důvodů probíhala rekonstrukce na etapy několik let. Její závěrečná část se započala opravovat letos až v polovině prosince. Na tuto konečnou opravu bylo přispěno částkou 155 tis. kč z OÚ Lažánky, 100 tis. kč z dotací JMK a 50 tis. ze sbírek v kostele od věřících. Celou rekonstrukci můžete shlédnout ve fotodokumentaci zde.

Mikulášskou nadílku letos dětem naděloval Biskup Mikuláš v závěru dětské mše v našem kostelíčku 4. prosince. A protože se dostavilo i několik uličníků, naděloval Mikuláš i pytlíky brambor. Více zajisté prozradí fotodokumentace zde.

Martinský lampionový průvod pořádala již tradičně ZŚ a myslivecké sdružení v Lažánkách. I přes nepříznivé počasí, které donutilo mnohé kromě lampiónů nést v ruce i deštník, se akce vydařila - vždyť do průvodu se zapojilo přes 80 našich občanů od těch nejmenších až po ty nejstarší. Na Horce v chatě na děti čekal sám pan ředitel v roli sv. Martina a slíbený sníh přinesl alespoň symbolicky v koši. Pak dětem rozdal napečené perníčky a teplý čaj. A ty, které nedonutilo mrholení domů, si opekli na ohýnku posledního buřta v tomto roce. Fotogalerie zde.

Slavost Všech svatých nebo-li svátek Dušiček se slaví každým rokem 1.listopadu. Mnozí z našich občanů se též účastnili krátké pobožnosti za zemřelé v neděli 2. listopadu na našem hřbitově. Více z nedělního odpoledne napoví kratičká fotogalerie zde.

Rekonstrukce dětského hřiště byla zahájena v polovině něsíce října, kdy došlo k doplnění nových hracích prvků na těchto dvou místech - celoročně využívané našimi dětmi.Na návsi u kašny přibyla dětem dvě houpadla - kačenky a na dětském hřišti - malém place došlo k zabudování minikolotoče, dvou houpadel koníků a společenské hry TWISTER, která je určena všem dětem a mládeži, ale mohou si ji též zahrát s dětmi i rodiče. Největší část rekonstrukce dětského hřiště proběhne  v novém roce 2009. Fotodokumentace zde

Podzimní zájezd seniorů 4. října se senioři z Lažánek zúčastnili zájezdu do Rakouska, Mikulova a Valtic. Navštívily rakouskou příhraniční obec Laa, dále si v doprovodu průvodce prohlédli Mikulov, Valtický zámek a na závěr zájezdu se zúčastnili valtického vinobraní. Fotodokumentace zde.

Babské krojované hody uspořádal oddíl SPV Lažánky společně s Obecním úřadem v Lažánkách ve dnech 13. a 14. září. Babské hody tak letos oslavily svoji půlstoletou tradici. První zmínka o konaných babských hodech v naší obci je z roku 1958 a na ty nejstarší zachycené fotografie z babských hodů se můžete podívat v průjezdu Obecního úřadu nebo také zde. Letos se do kroje obléklo téměř 90 žen, od těch nejmenších po ty nejstarší. K poslechu a tanci vyhrávala Podhorácká kapela. Fotodokumentaci z těchto letošních hodů najdete zde.

Hasičské odpoledne pro děti uspořádal 28. června Sbor místních dobrovolných hasičů ve spolupráci s OÚ Lažánky na fotbalovém hřišti v Chrástkách. A protože přálo velmi příznivé počasí, hasičské odpoledne se skvěle vydařilo. Na děti zde čekaly soutěže a disciplíny, ve kterých si mohly poměřit své síly a dovednosti s hasičským náčiním. Nechyběla ani pro děti velmi atraktivní projížďka "hasičákem" a v závěru klasiké oblíbené opékání párků. Fotodokumentace zde.

 1. svaté přijímání se konalo v neděli 22. června v našem kostelíčku. K prvnímu svatému přijímání přistoupilo 5 dětí: Ladislava Vodová, Pavel Kula, Adam Crhák, Aleš Kadlec a Aleš Jebáček. Fotodokumentace zde.

Besídka v MŠ se konala 17. června jako slavnostní ukončení školního roku a na rozloučenou s předškoláčky, kteří od 1. září zamíří do školních lavic naší lažanské školy. V programu vystoupily děti s řadou básniček, písniček a stejně jako loni, na děti čekalo pohádkové představení. A protože přálo počasí, hrálo se venku na školní zahradě. Fotodokumentace zde.

Oprava hřbitova  byla zahájena v pondělí 16. června. Tato akce byla zařazena do dotačního programu obnovy vesnice. Postupné práce, průběh a výsledek oprav najdete ve fotodokumentaci zde

Povídání v pořadu Morava krásná zem o Lažánkách si mohli posluchači poslechnout v pátek 20. června v 18,00 hod.na rozhlasovém vysílání Českého rozhlasu. V tomto pořadu paní Slabáková s naším panem starostou Františkem Zetkem hovořila o historii a současném společenském, kulturním i sportovním životě naší obce.  Rozhovor najdete na záznamu zde.

Sportovní odpoledne pro děti  SPV Lažánky uspořádal v neděli 8. června 2008 na fotbalovém hřišti v Chrástkách "Sportovní den pro děti i rodiče". Zúčastnilo se jej dohromady 110 závodníků – dětí i rodičů na 11 disciplinách. Úsměv, smích a výkřiky, které se nesly po celém hřišti, vyjadřovaly nadšení z výkonů  soutěžících. Během odpoledne nechybělo ani pohoštění všech zúčastněných „sportovců“ a v závěru za velikého aplausu proběhlo vyhodnocení všech soutěžících od těch nejmenších dětiček až po rodiče, kteří jednotlivé disciplíny braly s ohromným nadšením a velikou radostí. Fotodokumentace zde.

Hodové odpoledne s Lažáneckými mažoretkami a Podhoráckou kapelou uspořádala Obec Lažánky v neděli 18. května na slavnost Nejsvětější Trojice, které je zasvěcen místní kostel. Vzhledem k deštivému počasí se celá akce konala v místní tělocvičně. V programu vystoupily nejmenší, střední i nejstarší mažoretky s nacvičenými skladbami a mezi jednotlivými vystoupeními občanům krásně vyhrávala dechové písně Podhorácká kapela. Bylo to velmi pěkně příjemně prožité odpoledne, které mnozí s veselou ukončili na kolotočích u kašny na návsi. Fotodokumentace zde.

Vítání nových občánků se uskutečnilo v neděli 11. května 2008 na Obecním úřadě v Lažánkách a byly přivítány děti, které se narodily v roce 2007. Vítáno bylo 9 našich nových občánků: Žalkovský Adam, Bednářová Kateřina, Oratorová Frída, Včelák Miochael, Kozlíčková Nikola, Semerádová Nicol, Zambo Oliver, Procházka Dominik, Eremiášová Natálie. Fotodokumentace zde.

Pálení čarodějnic  30. dubna na Horce uspořádala již tradině místní Myslivecký společnost a kromě vatry s čarodějnicí, připravila pro občany bahaté občerstvení. Není divu, že zde veselá nálada vládla do velmi pozdních ranních hodin. Fotodokumentace zde

Tělovýchovnou akademii uspořádal v neděli 27.dubna oddíl SPV Lažánky. Akademie se zúčastnilo 126 cvičenců. V programu akadenie vystoupili: nejmenší naši sportovci děti do 3 let v doprovodu  rodičů,a dále cvičenci od předškoláčků až po ty nejstarší, nechybělo ani vystoupení oddílu stolního tenisu a především oddílu mažoretek, který během akademie vystoupil někoolikrát. Představili se zde i hosté z TJ Tišnova, HIP HOPz Vev. Bítýšky a Rosic.  ZŠ Lažánky doplnila program skladbou  při hudbě a  tanečkem country. Fodokumentace zde.

Seniorské posezení k MDŽ se konalo 14. března v podvečerních hodinách v hospodě u Orátorů. K poslechu a tanci vyhrávala reprodukovaná hudba a v kulturním programu nechybělo vystoupení předškoláčků z místní MŠ. K příjemnému posezení patřilo i malé občerstvení ve formě obložených talířů.

Kouzlo zimní Horky v únoru: letošní zima překvapila všechny, sněhu bylo velice pomálu, přesto spící krajina, i když není zrovna tedy pod tou pravou zimní sněhovou přikrývkou, má v sobě své kouzlo. Více prozradí fotodokumentace zde

Památným stromem byl počátkem roku 2008 v našem katastrálním území vyhlášen Jeřáb břek u staré vápenky Městským úřadem v Tišnově, odborem životního prostředí.Jedná se o největší a nejmohutnější strom s největším stářím ( odhaduje se zhruba kolem 200 let) na Moravě. Tento břek můžete vidět mezi starými lomy u staré vápenky a nejhezčí je na podzim, kdy přímo vyniká svou pestrou žlutooranžovou barvou mezi ostatními stromy. O tomto památném stromu najdete podrobné informace zde. Jeho fotodokumentace zde.

Dětského karnevalu se každým rokem zúčastní mnoho dětí a to nejen z Lažánek, ale přibývá i spousta dětí z okolních vesnic, stejně tomu bylo i letos v neděli 5. února, kdy se maškarního bálu zúčastnilo přes 70 dětských masek. Fotodokumentace zde.

Ostatky v naší obci se u nás slaví každým rokem a staly se zde již tak vyhlášenou tradicí. V sobotu 2. února se vydalo přes vesnici mnoho masek, které za doprovodu hudby z reproduktoru navštívily za patřičného veselí každý dům. Večer na hotelu Vyhlídka se poté konala Ostatková zábava, kterou navštívilo zhruba 200 plesajících. Ostakovému zvyku pochovávání basy, předcházela dvě vystoupení. Tím prvním byla písničková scénka pohádky "Princezny ze mlejna", kde nechyběla ani samotná "princezna" s mlynářem, ale také ani čertík s pořádným množstvím živých pytlů mouky. V druhém vystoupení zas sál hotelu ovládla písnička z "Pomády", kdy "chlapci" ve stylu "Travolty" uvedli sál do hromového potlesku. A  aby toho nebylo málo, připojila se k nim "děvčata" která do "Pomády" vnesla ducha spartakiády s písničkou "Poupata".  A tak není divu, že Lažánky jsou svou ostatkovou zábavou poslední roky známy po celém okolí - vždyť se zde doopravdy masopustně všichni dokáží radovat. Ostatkovou zábavu uspořádal SPV Lažánky a zúčastnilo se jich 74 masek.  Fotodokumentace zde.

Plesová sezona: Během zimních měsíců se v naší obci konaly 3 plesy, hasičský (fotodokumenatce zde), společenský a myslivecký (fotodokumentace zde). Na všech plesích vládla velmi pěkná, veselá a společenská  nálada.

Tříkrálovou sbírku zajišťovala v naší obci Farnost Lažánky a do kasiček se vybralo přes 24 tis. Kč od našich občanů. Výtěžek byl odeslán na Oblastní charitu Tišnov. Fotodokumentace zde.

Zpravodaje a informační letáky za rok 2008 vydané Obcí Lažánky našim občanům najdete zde.     

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky