logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ

ZŠ a MŠ LažánkyZákladní a mateřská škola Lažánky

Ředitel: Mgr.Jaroslav Ševčík
Lažánky 59, 664 71

IČO: 70 99 12 19

Úřední deska: ZŚ a MŠ Lažánky....zde.

Pověřenec GDPR :
DSO Tišnovsko 
Radniční 14, 666 01 Tišnov
e-mail : gdprzavinacdsotisnovskoteckacz
Kontaktní osoba :
od 1.1.2019: Ing. David Lacina, tel. 605 851 345
 
Základní škola    1.-4.ročník, dvoutřídní
učitelé: Prom.ped.Jaroslav Ševčík ,Mgr.Jana Ševčíková, Mgr.Ivona Tichá
Tel: 774 466 296
Tel. školní jídelna: 549 420 037  
E-mail: zs.lazanky@seznam.cz
Projekt EU Peníze školám (zpráva zde, leták zde. foto zde.)Projekt EU penize školám
Fotodokumentace budova ZŠ.
Fotodokumentaci akcí pro děti s dětmi ZŠ.

Budova ZŠ

Školní družina 1.-4.ročník 

Budova Školní družiny 

 
Mateřská škola    jednotřídní
Tel: 601 546 712
Tel. školní jídelna: 549 420 037   
E-mail: mslazanky@seznam.cz 
Fotodokumentace budovy MŚ.
Fotodokumentaci
akcí pro děti a s dětmi v MŠ.

MŠ

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (17.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2005

Silvestr na kašně mohli prožít všichni, kdo chtěli oslavovat o Silvestr a Nový rok venku. A protože pěkně mrzlo, bruslilo se, klouzalo se, tancovalo a slavilo se od 22hod. večerní do 2. hodiny ranní na místní kašně na návsi. Nechyběla zde ani hudba z přenosného přehrávače, osvětlení – bez kterého by to ani nešlo, a samozřejmě šampaňské, kterým si všichni ať již na bruslích či přihlížející o půlnoci připíjeli.....Fotogalerie zde.

Vánoční turnaj ve stolním tenise se stal v naší obci již tradicí a s nadšením se jej účastní každým rokem mnoho dětí i nadšených dospělých. Samozřejmě nechybí i odměna ve výhrách, která zde čeká téměř na každého – vždyť je to přece vánoční turnaj!......

Muzikál "Svatá noc" Muzikálové vystoupení dětí z Farního společenství dětí a mládeže Sluníčko, které se konalo na sv. Štěpána 26.12. v místním kostele sklidilo veliký úspěch. V muzikálu "Svatá noc" vystoupilo 32 dětí s betlémským příběhem - scénář byl vlastní, a zazněly zde v podání „hvězdného“ sboru jenom ty nejznámější a nejhezčí vánoční písně, které byly upraveny tak, aby zapadaly svým textem dějově do příběhu. Mnozí odcházeli se slzičkou dojemnosti na tváři. Muzikál byl hudebně zpracován a vydán na CD........Fotogalerie zde.

Mikulášská besídka v tělocvičně: 3. prosince uspořádal oddíl SPV Lažánky v místní tělocvičně také mikulášskou besídku, byla to besídka plná her, závodění a tančení. Samozřejmě nechyběly ani sladkosti a v neposlední řadě ani příchod Mikuláše, andělů i čertů......Fotogalerie zde.

Mikulášská besídka s "Tetinama" 2. 12. 2005 - Tento rok vánoční besídku základní škola pojala trošku jinak a na mikulášské  vystoupení pozvala i „Tetiny“ s čertovským programem. Samozřejmě nechybělo ani vystoupení žáků z naší školy s pásmem písniček, básniček a pohádkové scénky, které bylo velmi pěkně zpracované. No, a v závěru besídky nechyběl ani slibovaný příchod Mikuláše s nadílkou......Fotogalerie zde.

Mikulášská farní besídka: se konala 1.12. na místní faře s názvem „ Čertovské hrátky“. Na děti zde čekaly soutěže, sladkosti a po dětské mši (vzhledem k počtu dětí byla mše vskutku dětská) přišel do kostela Mikuláš se slíbenou nadílkou. Besídky se zúčastnilo 75 dětí, balíčky byly financovány rodiči a farností Lažánky v celkové hodnotě 50,-Kč.......Fotogalerie zde. 

Adventní posezení 22. listopadu pořádala základní škola tradiční adventní besídku a v jejím programu vystoupili žáci s velmi pěkně nastudovaným programem písniček a básniček. Poté následovala hromadná dílnička vyrábění a zdobení svíček ubrouskovou  a voskovou metodou. Do vyrábění se zapojili všichni, děti rodiče i prarodiče.......Fotogalerie zde.

Lampiónový průvod: 11.listopadu pořádala naše základní škola 1. lampiónový svatomartinský průvod. Akce se zúčastnilo přes 100 našich občanů – od těch nejmenších až po ty nejstarší a všem se neskutečně akce zalíbila. Na dětském hřišti žáci zazpívali písně a zarecitovali básně o svatém Martinovi a poté se průvod odebral přes Padělky směrem na Horku, kde přijel na koni „sv. Martin“ a dětem přivezl perníkovou nadílku…..Fotogalerie zde.

Koncert "Rájem bychom chtěli jít" 16.10. se v neděli v podvečerních hodinách uskutečnil v našem místním kostele děkovný koncert „Rájem bychom chtěli jít“. Koncert uspořádalo Farní společenství dětí a mládeže Sluníčko jako poděkování všem našim občanům za jejich dobrovolné příspěvky na opravu střechy kostela. Koncertu, který trval 75 minut,  se zúčastnilo mnoho místních i přespolních občanů. Pro velký úspěch se koncert 23. 10. opakoval v kostele sv. Jakuba ve Vev. Bítýšce.....Fotogalerie zde.

Sbírka na opravu střechy kostela: 9.10. se uskutečnila již 2. sbírka na opravu střechy kostela. Čtyři dvojice mužů, zastupující farnost Lažánky, vybírali od domu k domu po celé naší obci. Obyvatelé týden dopředu byly seznámeni letáky i místním rozhlasem o konání sbírky a všichni občané byly též u té příležitosti pozváni na děkovný koncert „Rájem bychom chtěli jít“, které jako poděkování pro ně připravilo Farní společenství dětí a mládeže Sluníčko. Ve sbírce se vybralo po naší obci cca 73 000,- Kč. Farnost všem občanům velmi děkuje........Fotogalerie opravy střechy kostela zde.

 

Rekonstrukce budovy OÚ - její hlavní rekonstrukční práce se konaly během letních měsíců a celá budova jak z venkovní strany tak i interiér celého objektu OÚ  dostal úplně nový vzhled. Více prozradí zajisté fotodokumentace prací zde.

 

Prázdninové momentky dětí u kašny: Nově zbudované dřevěné prvky v okolí kašny umožňují dětem trávit zde velmi pěkné chvilky. O tom, jak byly tyto dřevěné prolézačky, houpačky a skluzavky  o prázdninách dětmi využívané, můžete spatřit  ve fotogalerii zde.

 

Farní tábor v Osové Bítýšce: 11.7. – 22.7. -  Letos, stejně jako minulý rok se o letních prázdninách vydalo celkem 40 dětí jak z Lažánek, tak i Vev.Bítýšky a Chudčic na 11denní společný tábor. Byly to dny plné aktivity – především her, stopované, soutěžení a nočních stezek odvahy, ale i pěkných společných chvil při táborovém posezení, ale i při chvilkách společné modlitby či společné dětské nedělní mše svaté. Stravování, bylo zajišťováno kuchařky z Vev. Bítýšky přímo v kuchyni fary a bylo výtečné. Byl to tábor plný zážitků a i dokonce i skvělého počasí.......Fotogalerie zde.

 

Mažoretky během celého roku se velmi pěkně reprezentovaly  po celé jižní Moravě na různých společenských, sportovních a kulturních akcích. Více z roku 2005 prozradí fotodokumentace zde.

 

S „knihovnou“ výlet do ZOO: pořádala pro děti místní knihovnice na ukončení školního roku. Výletu se zúčastnilo mnoho dětí a s těmi nejmenšími se připojili i některé maminky. A protože přálo i pěkné počasí, byla to akce víc než vydařená.......Fotogalerie zde.

 

Muzikál "Čmeláčí pohádka pro maminku" muzikálové představení které nastudovalo Farní společenství dětí a mládeže Sluníčko ke dni matek a v neděli 8. května s ním vystoupilo v místním kostele. V muzikále si zahrálo a zazpívalo 29 dětí a touto zhudebněnou pohádkou chtěly děti  symbolicky  poděkovat maminkám nejen za lásku, ale i za pohádkový svět, který díky jim v dětství poznaly. Závěrem tohoto velmi pěkného, veselého a pestrobarevného muzikálu předaly děti svým maminkám kytičku z lučních květů a na památku tento muzikál zpracovaný poslechově na CD. Muzikál byl velmi úspěšný a přišlo se na něj podívat mnoho našich občanů.(Scénář muzikálu byl opět vlastní).......Fotogalerie zde.

 

Akdemie: 24. dubna pořádal SPV Lažánky tělovýchovnou akademii, kde v programu vystoupilo přes 100 cvičenců z různých složek a oddílů. Nechyběly ani děti z MŠ s pohádkou o Mařence a Jeníčkovi a ani žáci ze ZŠ se svým vystoupením o sluníčku. Více zajisté prozradí fotodokumentace zde.

Oprava věžních schodů kostela:  21. dubna byla ukončena jedna z dlouholetých plánovaných oprav v našem kostele – jednalo se o opravu a rekonstrukci dřevěných schodů na kůr a věž kostela.A tak za finanční pomoci farníků byly opraveny tyto letité a trouchnivějící schody. Řemeslnou práci dělal pan Josef Brychta z Lažánek.... Více ukáží fotografie zde.

Víkendový pobyt pro děti na faře ve Vev. Bítýšce 15.- 17. dubna pořádalo opět farní společenství dětí a mládeže Sluníčko. Děti Z Lažánek měly možnost prožít společně chvíle nejen na nově opravené „bítýšské“ faře, ale společně poznat nejbližší krajinu v okolí Lažánek v sedle kola. Kromě toho si společně zahrály různé společenské hry a scénky, společně prožily noční debaty a hororové příběhy ve spacácích, obatikovaly si  trička a na kolech navštívily Holasice, Šárku, údolí Bílého potoka a Hálův Mlýn. A ke skvělé náladě přispělo i docela „akorát“ počasí. Více prozradí fotodokumentace zde. 

Den slabikáře 8.dubna přivedli prvňáčci naší Základní školy do školních lavic svoje babičky a dědečky, aby jim předvedli, jak umí číst a tuto akci cíleně nazvali Den slabikáře. Čtení bylo proloženo písněmi a básněmi  a nechybělo ani "sluníčkové " zatančení na písničku Sluníčko. Závěrem nakonec před budovou knihovny žáci s panem ředitelem J. Ševčíkem zasadili společně jabloňku, s cílem zanechat zde živou vzpomínku na dětství a školní léta......Fotogalerie zde.

Biskup Cikrle v naší farnosti 3. dubna naši farnost navštívil brněnský biskup Vojtěch Cikrle s 20 bohoslovci. Strávili na naší Lažanské faře celý víkend a v neděli sloužili u nás v kostele „slavnostní“ mši svatou. Pana biskupa  přišel za obec Lažánky přivítat pan starosta František Zetka a za naši farnost jej uvítaly děti z farního společenství Sluníčka, které celou mši doprovázely zpěvem. Po mši svaté se na faře bohoslovci i pan Biskup na památku našim dětem podepisovali do památníčků, zpěvníků a kancionálů. Zde také na památku pan biskup Cikrle přebral od našeho pana starosty obraz Lažánek....Fotogalerie zde.

Velikonoční svátky a obřady v našem kostele. Fotogalerie zde. 

 

Jarní posezení na vejcích – 23. března pořádala naše základní škola pro děti, rodiče i prarodiče. V programu vystoupili žáci s velmi pěkným programem písniček a básniček a poté následovala výroba velikonoční dekorace. Tvořily se slepičky v květináčcích. Radost z práce a výsledku měli všichni jak dospělí tak i děti. Fotodokumentace zde.  

 

Jarní prázdniny na naší faře: 6. března pořádalo Sluníčko pro děti z Lažánek tři dny pobytu prázdnin na naší lažanské faře. Chvíle plné radosti, her, společných debat, zpívání a nocování přineslo všem spoustu zážitků. Samozřejmě s prázdninami pomáhali též rodičové, kteří pomáhali se zajištěním jídelníčku.......Fotogalerie zde.

 

Dětský maškarní karneval: 6. února pořádal SPV v Lažánkách tradiční dětský karneval. Nechyběly závody, sladkosti a ani dětská tombola, která potěšila mnoho dětí. Akce se zúčastnilo mnoho dětí, rodičů  a ostatních občanů....Fotogalerie zde.

Ostatky v naší obci: 5. února se konaly v naší obci tradiční ostatky. V sobotu od 13.hodiny zvaly masky po vesnici na ostatkovou večerní zábavu a dětský maškarní karneval za patřičného veselí a radování se.Průvodu i večerní zábavy se zúčastnilo mnoho masek i ostatních plesajících. Večer nechybělo ani pohřbívání basy, kdy se k smutečnímu obřadu přidali i lažanští „hasiči“.......Fotogalerie zde.

Oprava střechy kostela - během měsíce ledna probíhala druhá etapa opravy střechy našeho kostela. Na tuto velmi nákladnou opravu farníci z naší obce, Maršova i Holasic přispívají ve sbírkách, které se konají každý měsíc na tento účel opravy......Fotogalerie zde.

Zpravodaje a informační letáky za rok 2005 vydané Obcí Lažánky našim občanům najdete zde.  

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky